Autocad DBLIST Komutu ile Çizimlerininizin Tüm Nesne Listesi Alma

"ZOOM Extents" yaptığınızda yada içerisinde nesne olduğu için; çiziminizdeki nesneler dış uzaydaki yıldızlar gibi küçücük görünmektedir. Bu gibi durumlarda bu nesneyi bir türlü bulamayıp bir tabakayı silmeyi dener ve bu da sizi çok yorar. Nesnelerle ilgili bu gibi sorunlarda, çiziminizdeki tüm nesnelerin bir listesine sahip olmak size çok fayda sağlayacaktır.

İşte bu listeyi DBLIST komutu ile elde edebilirsiniz. Komut satırına DBLIST yazıp Enter tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çok yoğun çizimlerde bu durum biraz zaman alacaktır. Bunun sebebi AutoCAD çizimin içerisindeki her nesnenin tüm bilgilerini listeleyeceği içindir. Liste küçük çizimlerden alınan listeye göre bir hayli uzun olacaktır. Bu liste nesneleri seçip LIST komutu çalıştırıldıktan sonra elde edilen listeye benzemektedir.

En iyi yöntem, önce çizim içerisinde bulabildiğiniz herşeyi silip daha sonra DBLIST komutunu çalıştırmaktır. Böylece çiziminiz içerisinde neler kaldığını daha kolay görebilirsiniz.

Daha sonra ERASE komutunu geri alabilirsiniz (UNDO).

Unutmayalım ki, daha sonra uygulayacağımız geri alma UNDO işlemi DBLIST komutunun oluşturacağı listeyi silmez!

Adana Autocad Kursları Adana 'lı öğrenciler için Özel Dersler Vermektedir.

Autocad Kursu Adana

Autocad Kursu piyasa deneyimi olan eğitmenlerimiz ile eğitim kurumumuzda hizmetinizdedir. Üstelik kurs sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir.

Autocad Ne İşe Yarar?
Tasarım ve Kodlama << >> Skynet Bilgisayar