Autocad’de Komut Kısayolları Nasıl Ayarlanır? Kısayol özelleştirme işlemleri nasıl yapılır?

Kısayol tuşlarını değiştirme veya yeniden düzenleme daha hızlı çizmenizde sizlere faydalı olacağını düşündüğüm bir ipucudur. Bu değişiklik veya düzenlemeleri yaparken benim tavsiyem komuta atayacağınız kısa yolun mümkün olduğunca az harf içermesidir. Örneğin, COPY komutunu CIRCLE komutundan daha çok kullandığım ve çizim hızımı arttırmak istediğim için, COPY komutu için, AutoCAD’in ön tanımlı “CO” veya “CP” kısa yolları yerine “C” kısa yolunu kullanmayı tercih ediyorum. Bu değişikliği yapmanın iki yolunu aşağıda sizlere anlatacağım: Birinci Yol: acad.pgp Dosyasını Bulma ve Bu Dosyayı Düzenleme Menünün Araçlar “Tools” sekmesine tıklayın. Burada Özelleştir “Customize” komutu içerisinde > Program Parametrelerini Düzenle (acad.pgp) “Edit Program Parameter (acad.pgp)” komut düğmesini seçin.

(acad.pgp) dosyası Notepad’de görüntülenecektir.

Şimdi, CIRCLE ve COPY komutlarını düzenleyebiliriz.

Düzenleme işlemini tamamladıktan sonra, bu acad.pgp dosyasını kaydetmek ve daha sonra kapatmak zorundayız. Devamında, AutoCAD’e bu değişiklikleri anlatmak zorundayız. Bunu yapmak için, iki yolumuz bulunmaktadır:

  • AutoCAD’i kapattıktan sonra tekrar çalıştırabiliriz.
  • REINIT komutunu çalıştırdıktan sonra Tekrar başlatma “Re-initialization” iletişim kutusunda PGP dosyası “PGP file” işaretleme kutusunu işaretleyip OK düğmesine tıklayabiliriz.

İkinci Yol: AutoCAD’in Kısayol Düzenleyici “Alias Editor” Özelliğini Kullanma

Menüden Ekspres “xpress” sekmesi içerisinde Araçlar “Tools” seçeneği altında Komut Kısayol Düzenleyicisi “Comand Alias Editor” komut düğmesini seçiniz.

Gelen Pencereden gereken işlemi yapınız

Adana Autocad Kursları Adana 'lı öğrenciler için Özel Dersler Vermektedir.

Autocad Kursu Adana

Autocad Kursu piyasa deneyimi olan eğitmenlerimiz ile eğitim kurumumuzda hizmetinizdedir. Üstelik kurs sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir.

AutoCAD’de DWF Dosyalarını Birleştirme
Tasarım ve Kodlama << >> Skynet Bilgisayar